6 Ekim 2010 Çarşamba

DOSTLAR


Anılarla ve kahkaharla dolu harika iki gün geçirdim. 2004'den beri ABD' de yaşayan ve neredeyse 5 yıldır görmediğim canım dostum, kardeşim Nihan geldi. ABD macerası başlamadan önceki tüm aşamaları birlikte yaşamış ilk gidişinde arkasından hüzün ve endişe dolu gözlerle el sallamıştım. Ama o buradaki başarılarına orada da hergün bir yenisini ekleyerek gurur kaynağım olmaya devam ediyor. Başarılarından sadece biri olarak ünlü çizgi film Pembe Panter'in yine onunla özdeşleşen müziğinin bestecisi Hanry Mancini adına kurulan Enstitü' nün açmış olduğu beste yarışmasında dereceye girmek. Daha ne diyeyim! O bir kompozitör, o bir ressam, o bir müzisten ... uzayıp gider.


İstanbul'a geldiği günün akşamı eve gittik. Balkız önce edalı edalı baktı ardından üzerine atladı. Sofrayı hazırlayıncaya kadar Nihan'a evi gezdirmekle başlayıp çekmecesindeki tüm kıyafetleri bir bir gösterip yerlere attı. Sonrasında saklanbaç, zıplama , atlama, çığlık atmaca....Nihan'ın kardeşi tatlı Aslı'nın BAlkız'a özel yaptığı çiçek kız aparatları ile BAlkız süslenerek, Nihan'ın Bursa'dan kumaşlarını alıp hepimize özel olarak diktirdiği Arnavut Şalvarları ile şalvar partisi yaptık.Aman ne rahatmış. Benim kocişin yorumu hemen şöyle oldu: " Ecdat işi biliyormuş" :)). Tevekkeli babaanemle anneannem kışın pazen, yazın basma şalvar diktirir; ancak gezmeye giderken "entari" giyinirdi.

Gece Balkız'dan arta zamanlarda hep konuştuk, konuştuk ve bolca güldük.Anlatacak şeyler o kadar birikmiş o kadar susamışız ki birbirimize.


Sabah erkenden Balkız'a yakalanmadan çıktık evden. Duruşmanın olmadığı gün olması beni rahatlatırken ofise vardık.İçeri girer girmez diğer kankamız Yeco'yu aradık . Yeco benim İstanbul maceramın ilk tanığı, ortağı ve benim bu şehre alışmamdaki ilk desteğim.Ona çooook şey borçluyum çok! O benim Beyoğlu Ofis Maceraları'nda anlattığım biricik ortağımın ablası. Benim dostum, sırdaşım. Nihan'la ikisi hayatımın en zor , en karışık ve en mutsuz günlerimin ortağı olup birlikte geçirdiğimiz harika anıların baş kahramanları. . DOST! Dost diye düşündüğümde hep ikisi gelir aklıma burda. Vazgeçilmezlerim..


Yeco'nun gelmesiyle birlikte üçlü bir sarılış !!! Bağırış, çağırış ve kahkahalar çınlattı kahvaltı sofrasını. Neler hatırlandı, neler anlatıldı..2001 ve 2002 yılbaşını birlikte geçirdiğimizi unutmuşuz. Bir gece evdeki tüm likörlerin üzerine içtiğimiz şaraplar sayesinde insanlıktan çıktığımız an.. Aman Yarabbi neler yapmışız. Belki o zamandan beri ben hiç içmiyorum.Hatta tövbeliyim :)) Gittiğimiz konserler, insan manzaraları; bir sürü anektotlar !


Saatler çok çabuk geçti ve ayrılık vakti geldi. Yeco işleri sebebiyle erken vedalaşırken Nihan'da birkaç alışveriş sebebiyle İstiklal'e çıktı. Birkaç saat sonra tekrar telefonlaşıp buluştuk Nihan'la. Uzun zamandır özlenen kumpirle midemizi doyururken sohbete devam ettik. Bu arada kumpir İzmir'de ilk çıktığında ben üniversite 1. sınıfta okuyordum ve o zamanki adı da " Baked Patato" idi. Nedense yıllar sonra İstanbul'a geldiğimde adının kumpir olarak değiştirildiğini öğrendim. Bunu eşime anlatığımda ilk tepkisi " tabii siz İzmirliler sosyetesiniz, sosyete! " oldu :))


Ayrılıkları hiç sevmem, vedalaşmaları da. Ne yapacağımızı bilemedik Nihan'la. Birkaç dakika ayrılamadık birbirimizden. Seneye görüşeceğiz demek ağır geldi bize.Kısa bir hesapla en iyimser tahminle 8 ay sonra görüşebileceğimiz çıkamadı dilimizden. Ben işin kolayına kaçıp ağlamamak için 15 gün sonra görüşeceğiz dedim. 15 gün sonra !! Evet evet dedi Nihan'da dolu gözlerle. Hasrete hasret yüklenen sevgiyle sarıldık tekrar tekrar.. Umarım 15 gün kadar kısa gelecek ve geçecek süre içerisinde tekrar görüşürüz niyetiyle arkama bakamadan salındım ofise.


İnsanın hayattaki en büyük kazançları olarak elde ettiği dostlarla hayatın nasıl anlamlı ve katlanılır kılındığını düşünürken içim ısındı ; eve gidiş yolu
bile kısaldı.


İyi ki varsınız!!

18 yorum:

mine dedi ki...

sevdiğimiz dostlarla yaşanılan benzersiz anlar gibisi var mı
en kısa zamanda tekrar görüşmeniz dileğiyle...

Zeugma dedi ki...

Zühreciğim, tebessümlerle okudum...Bu arada Balkız geldi gözümün önüne. Çekmecedeki kıyafetler elinde :))
Nasıl da yabancılık çekmemiş.
Oradaki sevgi dolu atmosferin gücü bu. O da sebeplenmiş hiç yabancılık çekmeden :)Dostluğun, sevginin , vefanın kalplerde böylesine derin yer yer alışı, ayrılıkları, hasretleri, kavuşmaları daha bir şahlandırır, hayattaki en büyük kazanç olarak algılarsın.
Onlar da en az kadar şanslı biliyorsun değil mi güzel yüreklim?
Ve tabii ki bizler de :)
Sen de iyi ki varsın!

Kucak dolusu ve sıcacık sevgilerimle...

Sabahattin Gencal dedi ki...

DUYURU
Bloglardan Seçmeler 24 Kasın 2010 günü ÖĞRETMENLER GÜNÜ özel sayısı olarak yayınlanacaktır.

Katkı sağlamak isteyenler, öğretmenlerimizle ilgili her türlü yazı ya da başka çalışmalarını
29 Ekim 2010 gününe kadar Bloglardan Seçmeler'e gönderebilirler.

İlgi göstereceğinizi umuyorum.

Sevgi ve saygılarımla

Sabahattin Gencal

Newbahar dedi ki...

Hemencik şurası, bi adım yer oluverse Amerika...

Ancak seneden seneye uzanan bir yol dilimi.

Böylesi başarılı ve vefalı dostlara sahip olmanız ne güzel.
Ne mutlu size ve yeri doldurulamayan o dostlara.

masal dedi ki...

Dostların herşeyi farklı oluyor.Sevgisi,paylaşımı ve aldatması..
Üçüncü şık dostu tarif etmiyor ama
dosttan geleni çok ağır oluyor.

İnşallah dostlarınızın eli hep omuzunuzda olur.
Güzel şey dostluk.

Asuman Yelen dedi ki...

Gerçek dost, yaşamızdaki en büyük değer. Üzgün zamanlarımızda bizimle üzülecek ve bence daha da önemlisi mutluluklarımızı ve başarılarımızı bizimle ve içtenlikle kutlayabilecek
dostlara dört elle sarılmak gerek.
Sevgiler Zühre' cim...

Esmir dedi ki...

Sevgili Zühreciğim,

Ne güzel dillendirmişsin can dostlarını...birlikte geçirdiğin o değerli vakitleri...sağlam atılmış ise temelleri araya yıllar geçse de hiç bir şeyin değişmediği ve tekrar biraraya geldiğinde nasıl aynı duygu yoğunluğunu yaşadığını...

En çok da balkız için keyifli dakikalar olmuş...o'na örnek olacak bir dostluğun paylaşımlarını hepbirlikte yaşamış olmanız...

Dostluğun değerini bilmeniz inanılmaz güzel...dostluğunuz, sevgi dolu paylaşımlarınızla çoğalarak artsın canım...

Sevgilerimle...

laleninbahcesi dedi ki...

geçen hafta da ben aynı senin yaşadığın duyguları yaşadım... Dostlarla hayat daha bi güzel , daha yaşanılır ve daha renkli.
Sevgiler sana ve Balkıza Zührecim

gökçe7 dedi ki...

Sevgili Çoban Yıldızı, dostların ve dostluğun hep olsun.Sevgiler.

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

İnşallah MİNE ciğim, inşallah en kısa zamanda olur diye duacıyım.
Sevgilerle!

ZEUGMACIĞIM, evet Balkız hiç insan ayırmıyor ve hemen kaynaşıyor.Mutluyum böyle olduğundan.Vefa belki de dostluğa hak kazanmanın en önemli ve ilk şartı değil mi?
Canım benim, içimi sıcacık eden yorumunu tekrar tekrar okudum ve ne kadar şanslı olduğumu düşündüm.
Sevgiyle sarıyorum canım arkadaşımı.

SABAHATTİN BEY güzel katkınız için teşekkür ederim.

NEWBAHARCIĞIM dediğin gibi keşke şuracıkta olsa; sadece ABD değil uzakta olan tüm dostlar tüm sevdiklerimiz için.Ben bazen buna o kadar çok kafa yorarım ki rüyalarım da hep ışınlandığımı görürüm :))
Sevgilerle!

MASALCIĞIM, dosttan gelen aldatmayı duyunca irkildim ve düşündüm. Dostlardan gelen her negatif tasarruf bizi tabii ki üzer ve bazen de yıkar. Ama insanız ve hepimiz kusurluyuz.Birbirimizi anlayabildiğimiz, kusurlarımızı örtebildiğimiz ve en önemlisi affedebildiğimiz sürece daha rahat nefes alabiliriz değil mi?
Sevgilerle!

ASUMANCIĞIM, nekadar doğru bir tespit yapmışsın. Yanındakinin üzüntüsünü ve acılarını paylaşmak çok kolay da onun başarılarını, mutluluk ve kazançlarında aynı coşkuyu gösterbilmek sanırım çok kolay olmuyor.Sevgilerle Asumancığım.

ESMİRCİĞİM, evet araya yıllar geçsede kaldığın yerden devam edebilmek ne kadar güven ve mutluluk verici.O gece Balkız için gerçekten keyifli bir geceydi.Bu sene yaz ile başlayan zaman diliminde arkadaş tadını almaya başladı.Umarım o da biriktirmeyi ve unutmamayı öğrenip hayatına aktarabilir Esinciğim.
Sevgiler gönderiyorum.

Yaa LALECİĞİM seni okurken içim ısındı ne güzel dedim ve ardından ben de yaşadım aynı güzelliği.Gittikten sonra pek ıssız oldu ama :( Allah hiç birini eksik etmesin.Kocaman öpüyorum seni.

Sevgili GÖKÇE, çok teşekkür ederim.Hepimiz için diliyorum.Sevgilerle!

sünter dedi ki...

Sevgili mZühre ne güzel anlatmışsın heyecen dolu kıpır kıpır bir buluşma olmuş. Sırıtarak okudum bende.
O şalvar meselesi biz de de aynısıdır. Gezmeye giderken entari olur giyilen. Asla şalvarla inilmez şehre:))
Sosyete İzmir'liler elma demesini de bilir alma demesini de;))

15 gün gibi geçsin ayrılığınız.

Sevgiler

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Sünterciğim ne güzel bir örnekle anlatmışsın biz İzmir'lileri, çoook hoşuma gitti :)) Sevgilerin daim ve çok olduğu nice günler hepimizin olsun.Sevgiyle kucaklarım seni !

didem dedi ki...

Zuhre'cigim, guzel arkadasliklarin yerini hicbirsey tutmuyor. Araya uzun ayriliklar girse bile yeniden gordugunde hic ayrilmamis gibi devam ediyor insan. Ne guzel... Bizim Ece de Balkiz gibi, once bacaklarima sariliyor,utaniyor bes dakika sonra sarmas dolas kirk yillik dost gibi!!

didem dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
didem dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Nihan dedi ki...

Offff...oturdugum yerde aglayasim geldi...Simdiden ozledim, ne olacak simdi??

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Didemciğim haklısın, dostların yerini hiç bir şey tutmuyor; onlarla geçen zaman baldan tatlı oluyor.Ece'yi ve seni sevgiyle kucaklıyorum.

Nihancığıııııımmm bak ne olacak söyleyeyim: Gözlerimizi kapayıp açacağız bir bakmışız yine biraradayız.İnşallah canım,ben öyle umuyorum öyle olsun istiyorum şu bir yıl çabuk geçsin.Seni kocaman kocaman kucaklıyor ve çok ama çoooooook seviyorum!

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Didemciğim haklısın, dostların yerini hiç bir şey tutmuyor; onlarla geçen zaman baldan tatlı oluyor.Ece'yi ve seni sevgiyle kucaklıyorum.

Nihancığıııııımmm bak ne olacak söyleyeyim: Gözlerimizi kapayıp açacağız bir bakmışız yine biraradayız.İnşallah canım,ben öyle umuyorum öyle olsun istiyorum şu bir yıl çabuk geçsin.Seni kocaman kocaman kucaklıyor ve çok ama çoooooook seviyorum!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...