11 Haziran 2011 Cumartesi

ADSIZ


Tuvaletten çıkarken kapıya yaslanmış bekliyordu çocuk. " Ya seni seviyorum diyeceksin ya da sonsuza dek burada kalacaksın" dedi. "Deli misin sen? " dedi kız . On yaşında bir çocuk için ilk defa yaşadığı bu şey bir taraftan gülme isteği uyandırıyor ama bir yanı da ürküyordu. Ama bu çocuk da çok oluyordu! Etrafına bakındı; durumu farkeden hademe Katibe Teyze hızla onlara doğru gelirken tuvalet kapısına duvar ören oğlan korkudan kaçmış, tuvalet önündeki tartışma da son bulmuştu.
Okulun folklor kursuna katılan kızın bir süre sonra karşısında oğlanı bulması çok olmamıştır. Ama aralarındaki boy farkı oğlanın bu durnumdan rahatsızlık duyup kurstan ayrılmasıyla son bulur. Kız rahat bir nefes alır. Alır almasına ama arkasından koşup saçlarını çekiştiren bu çocuğu bir gün görmediğinde merak eder , bir gün birkaç güne çıktığında da özlemesine engel olamazmış. Amaher karşılaşmaları koşturmaca, saç çekmece ve bağırış çağırışla karışık hallermiş. Çocuk kızdan bir sınıf büyük olduğundan kız son sınıfı onu kah merak ederek kah hayal ederek geçirmiş. Nerde olduğunu bilmesi mümkün değilmiş.
İlkokul bitip ortaokula yazıldığı ilk gün kız tam karşısında oğlanı bulmuş. Çocuk geldin mi demiş. Kızın da yanıtı evet' . Çekişme bittiği yeden yeniden başlamış. Kız kaçar oğlan kovalarmış. Doğru düzgün konuşmanın hiç yaşanmadığı iki yıl da geride kalmış. Oğlan mezun olup gitmiş. Lise yıllarında ise hafta sonunda düzenli gittikleri senfoni konserlerinde karşılaşmışlar hep ama hiçbir şey konuşamamışlar; kaçamak bakışlardan başka .
Araya yine yıllar girmiş. Kız evlenmeden birkaç ay önce otobüs beklediği durakta içinden bir ses arkasına dönüp bakmasını söylemiş. Hınca hınç kalabalığın içinden kendisine bakan bir çift göz ile buluşmuş gözleri. Kendisine aşk ve özlemle bakan bu gözler o çocuktan başkasının değilmiş. Kız hızla önüne dönmüş ,tekrar arkasına dönmeye cesareti yokmuş ; o arada gelen otobüsüne binip giderken her ikisinin de yapabildikleri sadece birbirlerine bakmak olmuş.
Aradan uzun uzun yıllar geçmiş. Tanıştıklarından ,tam otuz iki yıl sonra karşılaştıklarında bu sefer kız cesaret gösterip selam vermiş ve gülümsemiş. Çocuk buna inanamamış. Çoktan hazır olan kalbi duruma yenik düşmüş. Kapalı kapılar açılmış ardına kadar ; içeri gün ışığı dolmuş. Konuşmadan geçirilen otuz iki yılın içinde hem çocukluk hem gençlik gömülmüş. Şimdi ise farklı hayatların sorumluluğu ile birlikte birbirlerinin vazgeçilmezleri olduklarının gerçekliği arasında sıkışan kız ve oğlan birer yetişkin olduklarının kabulüyle el sıkışıp ömürlerinin sona ereceği güne kadar dost kalmaya and içmişler.

11 yorum:

Asuman Yelen dedi ki...

Bana çok tanıdık gelen buruk bir gönül hikayesi. Gecikmişliklerle, pişmanlıklarla çaresizlikle dolu.
Okuyunca içimden şunu geçirdim. Keşke şimdiki aklım(ız)la çook geriilere dönmek imkanım(ız) olsaydı.

Sevgiler Zühre' cim...

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Keşke Asuman Ablacım keşke !Hayatın ne kadar hızlı aktığı ancak orta yaşa gelince algılanıyor. Zamanın deyen izleri ise geriye dönmenin imkansızlığı ile beliriyor...

Kucak dolusu sevgilerle..

laleninbahcesi dedi ki...

sanki bir film izledim Zührecim...
Aşka Fırsat Ver diye bir film vardı... Fırsatları vermeyince fırsatlar da kaçıyor mu ne?
Sevgimle

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Lale Ablacığım o filmi izlememişim ben.Ama aşka fırsat vermek lazım. Sonucun ne olacağı mühim değil.Hiç yaşamamışlık yaşanmış ama umduğunu bulamamışlıktan daha kötü bence.

Kocaman sevgiler!

Zeugma dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Zeugma dedi ki...

Ne hoş bir hikaye..
İnan kısa metrajlı bir fim izlemiş gibi oldum Zührecim. Aslında filmi yapılsa müthiş olur düşüncesindeyim..
İkisi de çook tatlılarmış :))

Ve şimdi ömürlerinin sonuna kadar çok sıkı bir dost olarak kalacaklarına, birbirlerinin her derdine koşacaklarına, iyi-kötü günlerinde hep birlikte olacaklarına da inancım sonsuz..

İyi ki yazdın, ellerine sağlık canım..
Hep böyle sevgiyle kalasın...

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Zeugmacığım, ben de bundan sonra sıkı birer dost olacaklarına eminim :)

Sevgiyle kucaklıyorum seni!

Bir de yazımla ilgili bir not iletmek istiyorum;kumanda panelimde bir tuhaflık var. Yazımda yer alan devrik cümle ve imla hatalarını değiştirmek isterken yayınlamış oldum ama değişiklikleri hiç bir şekilde gerçeleştiremedim :(

bilge dedi ki...

güzel bir hikaye sevgili zühre dün leri tekrar dönüp yaşayamıyoruz maalesef..sevgilerimle....

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Bilgeciğim , sevgilerimle !

didem dedi ki...

Cok guzel bir hikaye. Sadece sonu buruk bitmis. Ama her sekilde bu iki kisinin aradigi mutlulugu buldugunu umut ediyorum.

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Umarım öyledir DİDEMciğim :)) Sevgiler sana ve tüm aileye !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...