30 Mart 2012 Cuma

YOK HÜKMÜNDE "KADIN"Bu yoğunluğun içerisinde günleri değil ayları takip etmekte güçlük çekiyorum. Sabah girdiğim duruşmalar eğer şanslıysam 12.30-13.00 de sona eriyor. Şanslı olmadığım günler çoğunlukta; adliyeyi kapatıp direkt eve geçiyorum. Dün kaçak tek duruşma için ( ben duruşmaları belli günlere topluyorum ama bazen farklı günler olabiliyor, buna da kaçak diyorum ) adliyedeydim . Öğle yemeğini çok uzun zamandır tanıdığım bir avukat arkadaşla birlikte paylaştık., sohbet ettik. Sohbetin konusu döndü dolaştı kadının çalışmasına geldi. Bana " kocandan harçlık alamıyor musun ki hala tırmalıyorsun " manasına rahatlıkla çekilecek  ve içerisinde kesinlikle alınganlık yapmama ve tırnak çerisindeki cümleyi anlamama sebep olacak o malum soruyu sordu ; - Paraya mı ihtiyacın var???-  Şok oldum, tam bir şok! Önce şaka yaptığını sandım ve gülümsedim. Baktım beyefendi benim cevabımı bekler ciddi yüz ifadesiyle beklemekte. Bir iki öksürmekle birlikte kendime geldim. Hani karşımdaki meslektaşım olmasa burada zikredilmesi ayıp olacak bir düzinden fazla argo kelime devreye girecek ama adam meslektaş, bir avukat! Ne diyeyim, ne anlatayım... Kadının çalışmasını maddi durumu ne olursa olsun, hele ki iyi ise gereksiz gören ve bu zamana kadar tanıdığımı sandığım ve bu zihniyetini ancak şimdi görebildiğim bu arkadaş için yapılacak birşey olmadığına karar vererek sadece omuz silktim. Cevabımı kendi yorumlasın ve hatta ne isterse onu düşünsün istedim. Kendi gibi aynı sıralarda okumuş birini meslektaşı görmekten öte "kadın " olarak gören zihniyet bu sefer üzerinde cüppe ile karşımdaydı; bana çok yakın.

Kadın'ı dar kalıplara sokan baskıcı bakış açısını kırsal kentlerle sınırlamak ne kadar yanlış! Feodal erkek bakışı okuyup meslek sahibi olmakla da aşılamıyor, bu bir gerçek! 

Geçen ay Meclisten çıkan ve kadını korumaya yönelik yasa paketinin ne kadar ciddiye alınması gerektiği gerçeği OKUMUŞ-OKUMAMIŞ-MESLEK SAHİBİ-MESLEK SAHİBİ DEĞİL tüm kadınları çok ama çok ilgilendiriyor.

8 yorum:

Guven dedi ki...

Renksizliği kırmak adına, kısır döngüyü yok etmek adına; yola devam Zühreciğim...

laleninbahcesi dedi ki...

Çoban Yıldızım , Zührem eğitim şart eğitim şart diyoruz al sana işte eğitimlisi, hatta adalet için savaşanı. Ben eğitimin hep kadınla ilgili olduğunu düşünürüm,sanırım beşikte aşılanması gerkiyor bu. Yani bir ana , doğurduğu oğluna , yemek yedirirken, su içirirken , emzirirken anlatmaya başlayacak. Bunların beyni yıkanacak yok başka yolu. Eğitim meğitim hak getire.

Öptüm seni çoook

Zeugma dedi ki...

Meslektaşını ''çok uzun zamandır'' tanıdığını, arkadaşın olduğunu söylemen yaşadığın olayın ne kadar vahim boyutlarda olduğunu gösteriyor Zührem. Ben de şok oldum!!!
Arkadaşın sonradan sonraya mı bu zihniyete girdi acaba? Günümüzde kimi genç kızların ''boşandığımda nasıl yaşarım'' zihniyetiyle diploma sahibi olup, ''diplomayı sadece cebine koymak için alma'' düşüncesiyle aynı kapıya çıkıyor sanırım.

Kaldı ki, kadının çalışıp rızık sağlamaya çalışmasını yadırgayıp bunu sadece erkeklere mal etmenin dinen de bir dayanağı ve engeli yoktur. Kadın çalışabilir, kazanabilir, hatta servet sahibi olup sadakalar veren, hayırlar yapmış biri olarak Rab’bine gidebilir.

Bu nasıl bir zihniyettir anlayabilmem mümkün değil. Hangi çağdayız biz? Ya da hangi karanlık çağa doğru kızla koşmaktayız?

Sevgiyle öpüyorum...

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Mücadele adına yola devam GÜVENCİĞİM..Sevgilerle

Lale Ablacığım kesinlikle sana katılıyorum. Erkek annelerine çok iş düşüyor. Onları birinci sınıf cins olarak yetiştirdikleri sürece bu böyle devam edecek.Kadının bilinçlenmesi şart,olmazsa olmazı bu sürecin..Ama böyle örnekleri gördükçe umudum kırpılıyor...

Kocaman öptüm!

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Zeugma'cığım sanırım onca yıl sadece tanışık kalmışım ,tanımamışım :(
Bu zihniyetin yer aldığı yerleri tahmin etmek artık çok güç, daha da güç hale gelecek sanırım. 1930 lardan farkımız giderek açılıyor,zihinler kararıyor..Nasıl bu hale geldik biz, çok ürkütücü. Yarınlar daha aydın olsun dilerken elimizden kaçıyor..Ve biz kadınlara çok iş düşüyor.

Sevgiler Zeugma'ma! Güzel bir hafta sonu dilerim:)

didem dedi ki...

Zuhre'cim yakin arkadas dedigin bunlari soyluyorsa kimbilir nasil kalbin kirilmis incinmissindir.
Sasilacak birsey. Belli ki kadinlarin calismasini cekemeyen biri. Bosver hic aldirma derim. Sen harikasin!

E S M İ R dedi ki...

Sevgili Zühreciğim..
Kadın olmak her şey ile mücadele etmeyi gerektiriyor!..herkes birbirini şaşırtıp duruyor!..okumuş okumamış fark etmiyor gerçekten!..zihinlerdeki o kadın imajının değişebilmesi her geçen gün daha da zorlaşıyor!..işimiz çok!..ama yola devam...

sevgilerimle...

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

DİDEM ciğim inan incinmenin ötesinde daha çok böyle düşündüğüne şaşırdım ve adeta şok oldum. Benle ilgili güzel görüşün senin zerafetini ve asilliğini yansıtıyor, teşekkür ederim :) Sevgiyle kucaklıyorum!

ESİN ciğim başlı başına kadın olmak zaten bir mücadeleye doğmak; haklısın. Ama bu aralar daha mı çok şaşırıyoruz sanki...Zaman geçtikçe ileri değil de geriye dönük yüzleri keşfetmek çok üzücü gerçekten.
Kucak dolusu sevgiler!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...